Moje 10 sposobów na kreatywność

By Mała Ichi - 03 lutego

Kreatywność - to jest coś, co nie dotyczy tylko artystów. Kreatywności bardzo trudno jest się nauczyć. Przydaje się w codziennym życiu. Nie chodzi tutaj tylko o tworzenie, ale o rozwiązywanie codziennych problemów: od spakowania się na weekend, przez przygotowanie śniadania, aż do usterek domowych, czy zadań stawianych nam w pracy. Dla mnie kreatywność to zdolność do abstrakcyjnego myślenia i łączenia ze sobą pozornie różnych pojęć. Jest bardzo ważna dla mnie jako twórcy rękodzieła i jako grapic designera.


Oto moje sposoby na bycie kreatywnym:

 1. Robienie list (zakupów, celów, pomysłów) nie tylko w formie pisanej, ale również w rysowanej.
 2. Codzienna dawka inspiracji - lubię śledzić kreatywne blogi i portale związane z rękodziełem i sztuką. Nabieram wtedy chęci na stworzenie czegoś samemu.
 3. Poszerzanie wiedzy korzystając z różnych źródeł - np. Discovery Channel czasami mnie niesamowicie zadziwia, szczególnie programy o kosmosie i te z serii 'Jak to jest zrobione'. 
 4. Czytanie książek - tutaj chyba nie trzeba nic dodawać. 
 5. Noszenie ze sobą notatnika (mimo, że nadal nie mam nawyku notowania).
 6. Sny - moje sny dają mi miliardy pomysłów. Sen jest dla mnie bardzo ważny, czasami zdaje mi się, że to jest moje drugie życie pełne magii i fantazji. Wiem, że sporo osób mam problem z zapamiętaniem swoich snów. Są na szczęście na to sposoby. Chociażby prowadzenie notatnika snów i notowanie w nim nawet najmniejszej informacji. Z czasem można zapamiętać nawet do kilku snów jednej nocy.
 7. Ćwiczenie empatii - za każdym razem, gdy słyszę o czyichś problemach lub historiach, staram się postawić na miejscu danej osoby i próbuję ją zrozumieć. Pozwala mi to na pozyskanie nowego punktu widzenia i chroni przed pochopnym ocenianiem ludzi.
 8. Wymyślanie historii przed snem.
 9. Rozmowa z innymi ludźmi.
 10. Zamiast coś kupować, staram się to zrobić (o ile to możliwe).
Znalazłoby się pewnie parę innych sposobów. Najważniejsze jest to, by zauważać piękno świata i z niego czerpać inspirację.


A jakie są Twoje sposoby na głowę pełną pomysłów?


 • Share:

You Might Also Like

8 komentarzy

 1. Śliczne te ikonki i ilustracja!

  OdpowiedzUsuń
 2. ilustracja i ikonki do portali społecznościowych super! ;) fajnie, że podzieliłaś się z nami swoimi sposobami na bycie kreatywnym ;) pozdrawiam ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja ostatnio jakoś zapominam jak dbać o swą kreatywność. Choć znów się staram, by nie zakwitnąć w domu z nudów czy wręcz z przepracowania, ale łatwo nie jest. Dla mnie ważni są ludzie i otoczenie (spacery, rozmowy, miejsce pracy, muzyka etc) to jest głównym kopniakiem do działania:) Siedząc w przed TV czy komputerem nie wpływa na mnie pobudzająco, także staram się tego unikać:)najwięcej inspiracji znajduję w ludziach, gdyż budzą emocje, zmuszają do myślenia i działania.
  Filmik bardzo ciekawy:) Muszę sobie zrobić mały update w mojej głowie teraz^^

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę się, że trochę zmotywowałam Cię do zmian, lub chociaż zmusiłam do przemyśleń :) Ja zdecydowanie za dużo siedzę przy kompie, co jest chyba moim głównym 'nierobowym' grzechem.

   Usuń
 4. super! filmiku jeszcze nie znałam!
  (BTW, uważaj z ikonkami do portali. Facebook bardzo nie lubi tego. Lepiej użyć pełnych nazw np. "Facebook" + link pod wyrazem niż ikon - przyjacielska rada byś nie płaciła kary dla FB) ;))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Urszula, masz rację przegrzebałam się przez regulamin FB i nie zezwalają na używanie 'swojej' wersji logotypu. Pewnie z resztą firm jest podobnie. W sumie nie ma co się dziwić ;)

   Usuń
 5. odnajduję i siebie w tych punktach-ja najwięcej pomysłów mam nocą,jak tylko zamykam oczy w mojej głowie włącza się tryb "kombinatorski". No i tez najpierw próbuję coś zrobić nim kupię :p

  OdpowiedzUsuń
 6. Ahhh... moja lista ma o wiele więcej podpunktów. Inspiracje znajduję we wszystkim i uważam, że całe nasze otoczenie uczy nas kreatywności. Ale filiżanka dobrej ciepłej herbaty będzie równie inspirująca jak i kawa :). Pozdrawiam <3

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każdy pozostawiony komentarz. Jeśli chcesz mnie zmotywować do dalszej pracy to właśnie Ci się udało! :D